Petr Tuma
Petr Tůma vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, a to Národohospodářskou fakultu v oboru národní hospodářství se zaměřením na hospodářskou politiku. Od roku 2009 pracuje na MPO, kde zastává funkci vedoucího oddělení OP, veřejné podpory a evaluace. Dále je šéfredaktorem časopisu „tak“ pro podnikatele. Mimo jiné se zabývá problematikou indikátorů, statistik, revizí programů a rád moderuje různé akce nebo podcasty ministerstva. Moderoval i druhý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi.
Ing. Václav Planka
Václav Planka absolvoval Business School Ostrava. Jeho profesní kariéra je bohatá na zkušenosti, které získal na pozicích asistenta poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, tajemníka předsedy DR státního podniku Lesy České republiky, ředitele kabinetu ministra životního prostředí České republiky. Působil v uzavřeném investičním fondu Patronus třetí a od roku 2015 pracuje ve společnosti ANACOT CAPITAL a.s., kde v současnosti zastává pozici generálního ředitele koncernu.
Simona Babčáková
„Vždy mě trápilo, jak nerozumně plýtváme. Všichni chceme, aby se další generace měly lépe než my, milujeme svoje děti a vnoučata, ale pokud jim necháme zničenou a vyrabovanou planetu a nenaučíme je hospodařit rozumně, budou čelit krizím, které nepřejeme ani největšímu nepříteli. Cirkulární ekonomiku vnímám jako jednoznačnou cestu ke zdravému rozumu, větší ohleduplnosti a perspektivě a děkuji, že se toto téma začíná komunikovat a že mohu být u toho. Přináší to nejenom mně naději v lepší zítřky.“
doc. Ing. Marian Piecha, Ph.D., LL.M.
Marian Piecha vystudoval obor Pozemní stavby na Fakultě stavební VÚT Brno. Doktorské studium absolvoval na ČVUT Fakultě stavební. Na University of New York in Prague pak získal titul Masters of Law. Od roku 2005 do roku 2006 působil v pozici referenta na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se věnoval programovému financování. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu pracuje od roku 2006. V roce 2008 se stal ředitelem odboru podnikání a investic MPO. V letech 2013–2014 byl generálním ředitelem Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Od roku 2014 vedl odbor podpory MSP MPO. Do funkce náměstka, a v roce 2023 vrchního ředitele, Sekce fondů EU. Kromě toho přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze a je členem dvou vysokoškolských rad.
Pasi Olavi TUOMINEN
Pasi Tuominen se narodil v Tampere ve Finsku. Vystudoval Univerzitu v Helsinkách v oboru právo a Univerzitu v Tampere v oboru sociální vědy. Od ledna 2023 je velvyslanec Finské republiky pro Českou i Slovenskou republiku. Má bohatou zkušenost v diplomatických službách z pozice velvyslance Finska v Maďarsku, nerezidentního velvyslance Finska ve Slovinsku, prvního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí v Helsinkách, druhého tajemníka na Velvyslanectví Finska ve Stockholmu, generálního ředitele pro konzulární služby, atašé odboru pro vnější ekonomické vztahy a právního oddělení.
Ing. Jakub Unucka, Ph.D., MBA
Jakub Unucka studoval strojní inženýrství a jeho profesní kariéra je spojena s výpočetní technikou. Po prvotním působení ve firmě AUTOCONT pracoval od roku 1998 v ostravské firmě GABEN, která se specializuje na automatickou identifikaci. Stál u zrodů projektů bezpapírové identifikace v koncernech Siemens a Continental a řídil implementaci MES systémů v několika firmách. Od roku 2009 je hlavním řešitelem několika výzkumných projektů v oblasti RFID ve spolupráci s českými, slovenskými a korejskými univerzitami. Na VŠB-TUO se stal zakladatelem mezinárodní výzkumné laboratoře RFID technologií a na stejné univerzitě po dokončení ekonomických studií MBA získal doktorský titul v oboru automatické identifikace. Angažuje se rovněž v komunální politice a veřejném životě. Šest let byl místostarostou města Klimkovic, kde působí rovněž jako předseda občanského sdružení Čisté Klimkovice. Od roku 2016 působí v krajském zastupitelstvu, nejprve jako náměstek hejtmana pro dopravu a nyní je statutárním náměstkem hejtmana moravskoslezského kraje pro Chytrý region, průmysl a energetiku.
Johanna Alakerttula
Johanna Alakerttula se narodila v Tampere ve Finsku. Vystudovala environmentální vědy a podnikový environmentální management na Univerzitě v Jyväskylä. V letech 2004 až 2016 působila jako národní supervizor v Regionálním environmentálním centru, kde se podílela na vývoji národní a evropské odpadové legislativy a rozšíření odpovědnosti výrobce. V letech 2017-2018 byla jmenována manažerkou rozvoje oběhové ekonomiky v regionu Pirkanmaan. Od roku 2020 působí jako jednatelka společnosti Akkukierrätys Pb Oy. Od roku 2018 je členkou představenstva Odpadové asociace Jätehuoltoyhdistys a od roku 2021 jako místopředsedkyně představenstva. Od roku 2019 působí na pozici experta na cirkulární ekonomiku v poradenské společnosti pro bio a cirkulární ekonomiku Macon Oy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Úřad vlády ČR

Ministerstvo životního prostředí
Ing. Pavlína Kulhánková
Pavlína Kulhánková, po absolutoriu Vysoké školy chemicko–technologické v Praze, fakulty technologie ochrany prostředí, zahájila svou pracovní kariéru v jako specialista pro problematiku životního prostředí a až do roku 2007 pracovala jako environmentální konzultant a následně jako vedoucí divize environmentálního managementu v soukromém sektoru. V tomto období realizovala a řídila řadu konzultačních projektů se zaměřením na environmentální problematiku a environmentální management v rámci ČR i v zahraničí. Poté působila jako provozní ředitelka certifikační organizace Det Norske Veritas. Od dubna roku 2009 zastává pozici ředitelky odboru průmyslové ekologie Ministerstva průmyslu a obchodu, zastupuje ministerstvo i ČR v mnoha výborech a pracovních skupinách na úrovni ČR i EU se zaměřením na interakce průmyslu a ochrany životního prostředí. V období 2014-2022 byla rovněž členkou Vědecké rady Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko–technologické v Praze.
Ing. Jan Kříž
Jan Kříž studoval na Fakultě stavební ČVUT. Během své dosavadní kariéry získal mnoho zkušeností s Fondy EU a finančnictvím. Na Ministerstvu životního prostředí pracoval již v letech 2007–2010 jako ředitel odboru Operačního programu Životní prostředí a poté na SFŽP v pozici náměstka ředitele a vedoucího odboru Strukturálních fondů EU. Financování z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se také věnoval v letech 2010 až 2013 jako ředitel odboru a poté jako vrchní ředitel sekce na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. V současné době na Ministerstvu životního prostředí vykonává funkci náměstka pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů.
Mgr. et Mgr. Marek Havrda, Ph.D.
Marek Havrda působí jako náměstek ministra pro evropské záležitosti od roku 2022. Přispívá k formulování pozic České republiky při přípravě evropské legislativy a podílel se tak na úspěšném českém předsednictví v Radě EU. Dlouhodobě podporuje informované vládnutí, tj. systematické využívání dostupných dat a poznatků vědy pro zlepšování veřejných politik a sociálních intervencí. Spolupracoval mj. s ministerstvem financí nebo ministerstvem školství a od roku 2014 je členem (od r. 2022 předsedou) pracovní skupiny pro hodnocení dopadů Legislativní rady vlády. Jako expert podporoval soukromé nadace (NF Avast, Nadace OSF, Nadace České spořitelny) a neziskové organizace (např. České priority, z.ú.). Pracoval s mezinárodním výzkumným start-upem GoodAI na analýze očekávaných dopadů umělé inteligence na společnost a ekonomiku. Je členem sítě expertů zabývajících se umělou inteligencí OECD a jedním ze spoluautorů mezinárodního standardu v dané oblasti (IEEE P7010). V této souvislosti prezentoval zvané příspěvky například na University of Cambridge nebo Stanford University. Studoval ekonomii, sociologii, mezinárodní vztahy a veřejnou politiku, a to na Univerzitě Karlově, Georgetown University, Středoevropské univerzitě/Lancaster University, Johns Hopkins University a University of Warwick. Po dokončení doktorátu uspěl v otevřeném konkurzu do Evropské komise, kde se věnoval ochraně spotřebitelů, bezpečnosti potravin, zdravotnictví a podpoře důstojného stárnutí.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo dopravy

Národní rozvojová banka

Waste Management Association Finland
PhDr. Václav Velčovský, Ph.D.
Václav Velčovský ve své kariéře spojuje jak akademické, tak politické přednosti. Od roku 2015 je náměstkem na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Má na starosti mezinárodní spolupráci, evropské záležitosti a evropské strukturální a investiční fondy, zejména regionální školy, vysoké školy, výzkum a vývoj. Působil na Ministerstvu vnitra ČR, kde měl na starosti mezinárodní záležitosti, a na Úřadu vlády ČR, kde se zabýval reformou státní služby. Vystudoval český jazyk, literaturu a historii na Univerzitě Karlově, slavistiku na univerzitě v Lipsku a pedagogiku na Univerzitě Karlově. Je autorem čtyř monografií a desítek vědeckých článků o historii česko-německých vztahů, jazykové politice a pedagogice.
Ing. Lenka Hlubučková
Lenka Hlubučková vystudovala Technickou univerzitu v Liberci. Na Ministerstvu dopravy působí více než 15 let, z toho poslední 3 roky jako náměstkyně a dnes vrchní ředitelka Sekce ekonomické a infrastrukturní, současně je místopředsedkyní dozorčí rady akciové společnosti České dráhy. V rámci svěřené agendy se na Ministerstvu dopravy zabývá strategiemi rozvoje dopravní infrastruktury, včetně těch pro dobíjení a plnění bezemisních vozidel, ale také způsoby zajištění udržitelného financování.
Tomáš Nidetzký
Tomáš Nidetzký je předsedou představenstva Národní rozvojové banky od 1. 5. 2023. Před tím působil v letech 2016 až 2022 jako člen bankovní rady ČNB a od prosince 2018 byl jejím viceguvernérem. Před tím zastával řadu vrcholových manažerských pozic například v NN Penzijní společnosti pro ČR, Pojišťovně České spořitelny, Stavební spořitelně České spořitelny, ČSOB Pojišťovně a finanční skupině ING. V letech 1999 – 2004 byl členem prezidia Asociace penzijních fondů České republiky a České asociace pojišťoven. Na začátku své kariéry působil ve Středisku cenných papírů, Komerční bance a České spořitelně. Absolvoval Fakultu informatiky a statistiky VŠE v Praze a postgraduální studium na Oklahoma City University v USA.
Ing. Pavel Míčka
Pavel Míčka vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze a management v Open University Business School. Do roku 2009 působil jako obchodní ředitel Teplárny Ústí nad Labem a náměstek obchodního ředitele Dalkia ČR jako ředitel divize Praha. Od roku 2009 zastával pozici generálního ředitele Dalkia Termo Prahova v Rumunsku. Od roku 2012 se stal členem vedení společnosti Veolia ČR a střední a východní Evropy, technickým ředitelem Veolia Energie, členem představenstva a dceřiných společností. V současnosti je ředitelem pro ekologickou transformaci pro střední a východní Evropu ve skupině VEOLIA.
Mia Nores
RNDr. Miloš Kužvart
Miloš Kužvart je český geolog a politik. Vystudoval geologii a geochemii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 1989 pracoval v Ústředním ústavu geologickém. V 90. letech spoluzakládal Společnost pro trvale udržitelný život. V letech 1998 až 2002 byl ministrem životního prostředí a od roku 2002 do roku 2006 poslancem Poslanecké sněmovny, kde působil jako místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a později rovněž jako člen výboru pro evropské záležitosti. Mezi lety 2006 a 2012 byl jednatelem společnosti TÜV NORD Czech a poté působil v Technickém a zkušebním ústavu stavebním Praha. V letech 1996 až 2010 byl členem Rady pro surovinovou politiku při MPO ČR. Od roku 2018 je výkonným ředitelem České asociace oběhového hospodářství.
Jiří Janků
Jiří Janků převzal v druhé polovině minulého roku vedení Pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK. Téma cirkulární ekonomie P-PINK zařadil velmi záhy jako jedno z nosných témat podporovaných podnikatelských záměrů a projektů. Zvláště s ohledem na přirozené komparativní výhody Pardubického kraje ve zkušenostech s chemickým a elektrotechnickým průmyslem, průmyslovém potenciálu a vybavenosti, geografického a logistického umístění, lidského kapitálu a složení fakult Univerzity Pardubice pak P-PINK hodlá podporovat primárně projekty se zaměřením na cirkulární ekonomiku v kontextu aglomerací a mikroregionů. Jiří Janků je absolventem Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Je co-founderem několika úspěšných společností a současnosti řídí P-PINK a působí jako partner v early stage investičním fondu Lighthouse ventures.
Laura Mitroliosová
Laura Mitroliosová se přes 7 let se aktivně věnuje tématu cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. Od roku 2019 vedu společnost CIRA Advisory s.r.o., kde se kromě role CEO věnuji strategickým konzultacím v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelnosti, v CIRAA také pomáháme klientům svůj pozitivní dopad správně komunikovat. Dříve působila ve vedení Institutu Cirkulární Ekonomiky a byla součástí digitálního odpadového tržiště Cyrkl. Své zkušenosti a znalosti na poli cirkulární ekonomiky a ve vedení organizací se snaží předávat dál jako lektor či koordinátor odborných konferencí, WS a dalších vzdělávacích aktivit. Laura Mitroliosová je akreditovaný mentor/ expert v rámci programu PLATINN, který využívají firmy a start-upy z celé ČR pro akceleraci a zlepšení fungování ve své firmě. Velmi často působí v hodnotících komisích např. TOP odpovědná firma, Ceny SDG´s. Své dovednosti v oblasti procesního, projektového a týmového řízení staví na znalostech z bankovního sektoru, kde dříve působila. Její motivací je práce na projektech, které mají pozitivní vliv na rozvoj společnosti a zejména na zlepšování životního prostředí, dále podpora projektů ve firmách související s cirkulární ekonomikou. Zasazuje o prosazení tématu cirkulární ekonomiky do aktuální trendů ESG aj.

CIRA Advisory s.r.o.

TRAFIN OIL, a. s.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu
prof. Ing. Lucie Obalová, Ph.D.
Lucie Obalová vystudovala chemické inženýrství na VŠCHT v Praze. Její profesní kariéra je spjata s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, kde získala titul Ph.D. a působila na Katedře fyzikální chemie a teorie technologických procesů na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství jako docentka a později profesorka. Od roku 2014 je ředitelkou Institutu environmentálních technologií, výzkumného centra, které je nyní součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Její výzkum se zaměřuje na chemické a reaktorové inženýrství a environmentální katalýzu, zejména snižování oxidů dusíku, má více než 20 let zkušeností v oboru, je autorkou více než 100 publikací, několika patentů a aplikovaných výsledků. Byla hlavní řešitelkou 12 výzkumných projektů. Pod jejím vedením obhájilo své práce 26 studentů magisterského studia a 10 doktorandů.
doc. JUDr. Ing. Zdeněk Dufek, Ph.D.
Zdeněk Dufek vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a Provozně-ekonomickou fakultu Mendlovy univerzity. Doktorský studijní program absolvoval na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Tématem disertační práce bylo hodnocení ekonomické efektivnosti veřejných stavebních investic. Je soudním znalcem v oboru ekonomika, se specializací na oceňování podniku (obchodního závodu). Je členem Vědecké rady Fakulty stavební VUT v Brně a prezídia Asociace znalců a odhadců ČR. V letech 2010 až 2014 působil jako člen představenstva společnosti SAKO Brno, a.s., která se zabývá městským odpadovým hospodářstvím. Na Fakultě stavební VUT působí od roku 2014, kdy svoji akademickou kariéru zahájil v pozici ředitele výzkumného centra AdMaS. Od roku 2022 vykonává funkci proděkana.
Ing. Silvia Jirásková
Silvia Jirásková se v Technologickém centru AV ČR dlouhodobě věnuje podpoře celkového rozvoje mladých technologicky orientovaných firem a vede mentoringový program Scale-up your business. Pomáhá připravit společnosti na jednání se soukromými investory a má široký přehled o možnostech financování z národních a evropských programů. Firmám pomáhá s orientací v těchto programech, s identifikací vhodných zdrojů, včetně mentoringu v rámci přípravy projektových záměrů. Silvia vystudovala Chemicko-technologickou fakultu na STU v Bratislavě. Před příchodem do Technologického centra AV ČR v roce 2015 pracovala v oblasti sales a business development v sektoru chemie a farmacie, připravila a řídila řadu úspěšných vzdělávacích projektů financovaných ze strukturálních fondů. Od ledna 2022 je na pozici vedoucí Oddělení rozvoje podnikání a koordinátorka konsorcia Enterprise Europe Network ČR.
doc. Ing. Vojtěch Stehel, MBA, PhD.
Vojtěch Stehel se v roce 2021 stal rektorem Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Do roku 2020 působil na této škole jako akademik, ředitel ústavu, prorektor. Je člen dozorčí rady Jihočeského vědeckotechnického parku a.s., komise Smart Region Jižní Čechy Rady Jihočeského kraje, dozorčí rady Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, z. s., regionálního paktu zaměstnanosti a akademické rady VŠTE (od roku 2021 předseda). V roce 2022 obhájil docenturu v oboru ekonomika a management na Vysokém učení technickém v Brně a v roce 2018 získal doktorský titul v oboru Ekonomika a management podniku na Žilinské univerzitě v Žilině. Od roku 2016 působí také jako soudní znalec v oboru ekonomika, odvětví Ceny a odhady, specializace Oceňování hospodářské činnosti společností.

ANACOT CAPITAL a.s.

ANACOT CAPITAL a.s.

Toyota Central Europe Czech s.r.o.

Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ing. Jan Hába
Jan Hába vystudoval marketing a finance na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Poté se věnoval kapitálovému trhu a dalším segmentům finančního trhu. V roce 2007 objevil kouzlo recyklace odpadů (kuchyňských odpadních olejů a tuků) a udržitelné „zelené“ budoucnosti obecně. Podílel se na založení společnosti Trafin Oil, kterou od jejího vzniku vede. I přes obtížné začátky se firmě za své 16-ti leté existence podařilo vyprofilovat na trhu „z nuly“ na lídra ve sběru a recyklaci odpadních jedlých olejů nejen v Česku, ale i v Polsku a na Slovensku. Firma Trafin Oil svým produktem stojí na počátku hodnotového řetězce výroby udržitelných biopaliv druhé generace a tím hraje významnou roli ve snižování emisí CO₂ v silniční a letecké dopravě, čímž naplňuje program Pařížské dohody o změně klimatu, RED, Fit for 55 a dalších opatření směřujících k uhlíkové neutralitě. Jan Hába věří, že každý z nás má v rukách sílu zastavit a zvrátit globální změny klimatu.
Ing. Jan Piskáček
Jan Piskáček vystudoval magisterský obor managementu a ekonomie staveb na ČVUT, fakultě stavební a od roku 2008 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu věnuje problematice dotací v oblasti stavebních a energetických investičních projektů. V současné době se jako ředitel odboru energetických a infrastrukturálních programů soustředí na širokou problematiku dotační podpory energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie v podnikatelském sektoru.
Ing. Mgr. Pavel Laube
Pavel Laube se na Ministerstvu průmyslu a obchodu dlouhodobě věnuje rozvoji finančních nástrojů a podpoře rizikového kapitálu. Vystudoval fakultu mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické a filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Na MPO pracuje od roku 2014, od roku 2016 působil v pozici vedoucího oddělení podpory kapitálových vstupů. Od roku 2018 vede oddělení metodiky finančních nástrojů. V rámci této činnosti rozběhl první nástroje rizikového kapitálu v ČR ve spolupráci s Evropským investičním fondem. V roce 2019 působil na Evropské Komisi v Lucemburku v rámci DG ECFIN.
Martin Peleška
Martin Peleška působí jako generální ředitel pro značky Toyota a Lexus v České republice. Automobilovou kariéru začal v roce 1999 ve Ford Motor Company, kde působil na mnoha různých pozicích v oblasti poprodejních služeb, prodeje, fleetu a rozvoje dealerské sítě. Od roku 2006 působí v zastoupení značky Toyota a Lexus, kde začal jako prodejní manažer. V letech 2009-2012 pracoval v evropské centrále Toyota Motor Europe v Bruselu, kde měl na starosti plánování prodeje a výroby a následně také cenotvorbu vybraných modelů. Po návratu v roce 2012 se stal prodejním a marketingovým ředitelem Toyota Motor Czech s. r. o. a s přechodem na Toyota Central Europe byl jmenován generálním ředitelem pro obě značky (Toyota a Lexus) na českém trhu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

VŠB-TUO

Vysoké učení technické Brno

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Mgr. Pavel Drobil
Pavel Drobil vystudoval právnickou fakultu na Masarykově universitě. Svoji kariéru rozvíjel v mnoha společnostech především na území Moravskoslezského kraje. Působil jako předseda dozorčí rady státního podniku Lesy České republiky, v dozorčí radě Letiště Leoše Janáčka Ostrava, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj, zastupitel krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje, ministr životního prostředí České republiky, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, člen představenstva a dozorčí řady v uzavřeném investičním fondu Patronus třetí, předseda dozorčí rady Lázní Darkov. Od roku 2014 pracuje jako partner a předseda představenstva ANACOT CAPITAL a.s.
Ing. Vladimír Steiner
Vladimír Steiner působí jako generální ředitel zastoupení společnosti Daikin – světového leadera ve výrobě a distribuci zařízení pro sektor HVAC-R (vytápění, ventilaci chlazení a mražení) a významného hráče ve vývoji i výrobě chladiv. Svoji kariéru započal v roce 1998 na obchodně-poradenském postu ve společnosti Jungheinrich – globálního výrobce manipulační techniky a logistických systémů. Po několika letech převzal vedení regionálního obchodního týmu. Mezi lety 2012 a 2021 působil ve společnosti Schindler, kde v pozici provozního ředitele měl na starosti vedení prodeje, servisu i instalací výtahových a eskalátorových technologií. Od roku 2018 pak přesídlil do Budapešti a ve funkci generálního ředitele vedl maďarské zastoupení společnosti. Po návratu do České republiky přijal nabídku společnosti Daikin převzít vedení české pobočky.
Ing. Petr Porák
Petr Porák se dlouhodobě zabývá podporou průmyslového výzkumu, vývoje a inovací z prostředků Strukturálních fondů. Je aktivní například v oblasti podnikové i sdílené infrastruktury pro výzkum a vývoj. Zabývá se i problematikou podpory spolupráce podniků, zejména malých a středních, s výzkumnými organizacemi. Oblastí jeho zájmu je i využívání inovačních voucherů pro řešení potřeb malých a středních podniků.
Mgr. Petr Filipi
Petr Filipi je odborníkem na Evropské fondy v oblasti podpory podnikání. V posledních letech se stal velkým nadšencem do podpory digitalizace firem a digitální infrastruktury. Na MPO působí od roku 2016, kde začínal jako řadový referent, nyní řídí odbor se zaměřením na podporu podnikání od start-upů až po digitální infrastrukturu. Dříve působil jako projektový manažer ve Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Technologické centrum Praha

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

IBG Česko s.r.o.
Ing. Ondřej Tomšej
Ondřej Tomšej vystudoval VŠB TU Ostrava. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu působí od roku 2009. Začínal na odboru podpory obnovitelných zdrojů energie a následně přešel do odboru strukturálních fondů, kde byl hlavním koordinátorem Programu Ekoenergie (OPPI). Od 1. června 2015 působí jako vedoucí prioritní osy 3, tj. energetických programů.
Ing. Pavel Zděnek
Stanislav Cingroš
Stanislav Cingroš má dlouholeté zkušenosti z oblastí informačních technologií a energetiky. Od roku 2000 pracoval na různých pozicích v mezinárodních společnostech zaměřených na telekomunikace a IT (digitalizace a smart cities). V roce 2017 stál u zrodu projektu „využití lithiových baterií z elektromobilů pro ukládání elektrické energie“ (tzv. 2nd life bateriová úložiště). Výsledkem projektu bylo na přelomu roku 2021 a 2022 uvedení těchto bateriových úložišť do komerčního provozu v několika zemích EU. Stanislav Cingroš také nastartoval a řídí projekt výzkumu a vývoje recyklace lithiových baterií, kdy se podařilo v rámci projektu docílit recyklace až do úrovně zájmových kovů. V současné době připravuje výstavbu modulárního recyklačního centra, které bude v budoucnu recyklovat více jak 10 000 tun lithiových baterií ročně.
Zdeněk Tříska
Zdeněk Tříska se od roku 2009 podílí na rozvoji obnovitelných zdrojů energie v ČR a SR. Stál u vzniku servisní divize zajišťující kompletní technickou, legislativní i účetní správu fotovoltaických elektráren. V roce 2012 se zaměřuje také na projekty bioplynových stanic, později působí jako technický ředitel ve vývoji a výrobě kogeneračních jednotek. V letech 2017-2021 odpovídal ve skupině Solar Global za servisní a realizační sekci, nyní pracuje na rozvoji a nasazení inovativních technologií s ohledem na udržitelnost environmentálních zdrojů, ekonomiku a konkurenceschopnost. Společně s oborovými asociacemi zajišťuje osvětu laické i odborné veřejnosti, spolupracuje s municipalitami a státním sektorem na rozvoji moderní energetiky.


OrgPad s.r.o.

Novaled GmbH

Orkla Foods Česko a Slovensko

VEOLIA ČR, a.s.
Vít Kalisz
Vít Kalisz je podnikatel a vizionář. Má bohaté zahraniční zkušenosti z Německa a Nového Zélandu, kde několik let žil a studoval. Před šesti lety se na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy setkal s žáky doc. Zdeňka Hedrlína a skrze ně s jeho myšlenkami. Když pan Hedrlín na jaře 2018 zemřel, rozhodl se pan Kalisz přetavit část jeho odkazu v univerzální kancelářský nástroj ve formě webové aplikace zvané OrgPad. Posledních pět let se Vít Kalisz věnuje dalšímu rozvoji a propagaci tohoto softwaru. Vedle toho od samého počátku spolupracuje se svým tatínkem na vývoji sodíkového palivového článku, který slibuje možnost masového a velmi levného ukládání elektřiny.
Ing. Tomáš Kalisz
Tomáš Kalisz v roce 1989 absolvoval studium fyzikální a makromolekulární chemie na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy v Praze, dvacet let pracoval v chemickém a farmaceutickém průmyslu jako vývojový technolog. Od roku 2010 pracuje na plný úvazek v chemickém průmyslu jako patentový inženýr, v roce 2011 absolvoval postgraduální studium na Institutu průmyslové právní výchovy při Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky. Spoluautor několika patentových přihlášek z oboru chemických syntéz farmaceutických účinných látek a z oboru chemie a technologie organických polovodičů.
Ing. Tomáš Proksa
Tomáš Proksa má za poslední 4 roky v Orkle na starosti energetiku, automatizaci a komplexní výrobní technologie. Své zkušenosti čerpá zejména z potravinářství (Nestlé, Partner in Pet Food, Lactalis) na pozicích vedoucího výroby, technického oddělení a inženýringu. Je fanouškem dat v reálném čase, která slouží jako základ pro jeho projekty, bez kterých by neměly šanci na úspěch. Největší motivací jsou pro něj věty typu: „to nepůjde“ nebo „takových už bylo“. Ve volném čase se věnuje nejvíce rodině, běhání a vinohradu.
Kari Herlevi
Kari Herlevi je v současnosti expertem v oblasti cirkulární ekonomiky, řídí nadnárodní tým spolupracující v oblasti zajišťování udržitelných řešení ve společnosti Sitra, finský inovační fond. Dříve zodpovídal za oblast efektivního využívání zdrojů v Tekes. Řídil také program Zelený růst směrem k udržitelné budoucnosti, jehož cílem bylo identifikovat potenciální nové oblasti růstu udržitelného podnikání. Působil taktéž několik let v Tekes Silicon Valley, kde zaváděl program akcelerátor Vigo, které vzniklo v agentuře Tekes.
Dostávejte novinky o akcích OP TAK
Přihlaste se k newsletteru OP TAK
Odběrem souhlasíte s poskytnutím osobních údajů dle našich pravidel GDPR.